Jak rozpoznat kvalitní oblečení

Premiové značky a vyšší cena by měly zaručit kvalitu, ale je lepší se vždy přesvědčit, jestli se vyplatí si připlatit.

Výrobci oblečení cítí tlak od spotřebitelů vyrábět kvalitní oblečení za rozumnou cenu, a tak se hledají různé kompromisy na kvalitě, a doplatí na to právě spotřebitelé. Naučte se proto poznat, jaké jsou známky kvality.

Takovým dobrým příkladem je kašmír. Už jsem napsala na toto téma článek, ale jenom chci připomenout jaká je dnes většina kašmírových svetrů spíše hrubší a prosvítá. To stejné se děje také s hedvábím, a to i u značek, které ještě před několika lety pracovali s kvalitním, neprůhledným hedvábím. Dnes, aby udrželi stejnou cenu, dělají kompromisy a používají nekvalitní hedvábí. A také se nově objevují na trhu hedvábné výrobky za relativně nízkou cenu, které jsou velmi křehké a tenké, a navíc jsou nabité statickou elektřinou, a proto se na všechno lepí, stejně jako kdybyste se oblékla do levnějšího polyesteru.

Na co si dávat pozor:

  1. Oblečení, které by mělo být neprůsvitné a přitom prosvítá. Když pod materiálem vidíte obrys vaší ruky, jak přiložíte materiál ke světlu, materiál je příliš tenký. Průsvitný materiál bude mít kratší životnost a větší náklonnost k roztrhnutí nebo dírkám.


  2. Rifle, které jsou příliš tenké a strečové, budou mít kratší životnost, protože obsahují méně textilních vláken.
    Známkou kvalitních riflí je počáteční tuhost a vysoké procento bavlny.


  3. Když od sebe roztáhnete šev na oblečení, neměla byste vidět žádné mezery. Čím jsou stehy hustější, tím delší životnost a nehrozí, že se vám šev rozpáře. Kvalitnější oblečení bude mít vždy hustější švy.

  4. U košile by ideálně měla být vždy na zádech v oblasti lopatek vsadka, která zabraňuje napínání materiálu a trhání švů.


  5. Vzory proužek a kostka by měly na sebe ve švech navazovat. Protože mít perfektně propojený vzor zabírá čas a materiál navíc, výrobci “fast fashion” se tím nechtějí zdržovat. Pokud do sebe vzory nezapadají, oblečení se sice kvůli tomu nerozpadne, ale je pravděpodobné, že výrobce udělal na oblečení i jiné kompromisy.

  6. Lemy u sukní a kalhot by měly být řádně zakončené. Oblečení, které má nezačištěné lemy, nebo je jenom oentlované, je jasným znamením, že je oblečení podřadné kvality a působí ledabyle a odbytě. Chtějte lemy, které jsou přehnuté a prošité.

  7. Oblečení nemá krytý zip. Oblečení, které má mít dlouhou životnost by mělo být vyrobeno tak, aby minimalizovalo trhlinky a poškození dalšího oblečení. Nekryté nebo nechráněné zipy mají tendenci zachytit látku, vlasy apod. do zipu a poškodit tak, co je v přímém kontaktu s nekrytým zipem. Taky se tak může do zipu dostat smetí nebo chuchvalce, které ztěžují jeho funkčnost. Mnoho výrobců používá právě tento typ zipů, protože je s nimi levnější a jednodušší manipulace ve výrobě. U kvalitních výrobků však budou zipy překryté látkou, což dá výrobku navíc uhlazenější vzhled.

  8. Oblečení by se vždy mělo vrátit do původního tvaru. Oblečení, které se nošením vytáhne a zůstane vytahané, je další známkou nekvalitního materiálu. Tento problém bývá nejčastější u riflí, legín a hlavně u pletených výrobků. A to se může stát i u kašmírových šatů, pokud jsou vyrobeny z příliš tenkého a průsvitného kašmíru. Jak poznáte jestli si oblečení udrží tvar? Natáhněte kousek látky mezi prsty, pusťte, a sledujte jestli se látka stáhne nebo zůstane roztažená.

  9. Knoflíky a nitě by měly být samozřejmostí. Pokud má oděv knoflíky, měla byste vždy k němu dostat knoflík, a ke svetru kousek nitě navíc. Výrobce tak počítá s tím, že oděv bude mít delší životnost, a že se časem z oděvu utrhne knoflík nebo bude potřeba udělat menší opravu.

Samozřejmě kupujeme i levnější oblečení a jsme si vědomi, že je tam např. nekrytý zip nebo vzory na sebe nenavazují, a to je v pořádku. Osobně zbožňuji M&S sukně, kde jsou téměř vždy pouze oentlované lemy. Těmito radami se řiďte hlavně tehdy, když kupujete něco dražšího. Je to taková kontrola pro vás, abyste se ujistila, že opravdu platíte za kvalitu.