Co musíte vědět než si obarvíte vlasy?

Bohužel kadeřníci nejsou školeni v barevné typologii a pořád ještě existuje preference barvit vlasy do teplých odstínů a to hlavně z toho důvodu, že většina odstínů náleží právě teplým typům.

A proto doporučuji konzultaci barevné typologie abyste si byla 100% jistá jaké odstíny vám sednou. Neriskujte samo-analýzu. Není snadné se zařadit správně bez tréninku a praxe.

Tyto informace jsou tedy především pro stávající klientky, které již u mě barevnou typologii podstoupily, pro připomenutí jak pracovat s barevnou paletou a se vzorníkem u kadeřnice.

Dost často se stává, že vidím studené typy v teplých odstínech a vlasy působí nepřirozeně, kde soutěží o pozornost s obličejem. Vlasy by měly vždy s obličejem harmonizovat, pokud vidíte nejdříve vlasy a teprve potom obličej, není to správně.

Dalším častým prohřeškem je příliš tvrdá barva vlasů. Často slyšívám od žen, že když byly mladší měly černé nebo tmavě hnědé vlasy, a tedy pořád se barví ve stejném odstínu, který nosily ve dvaceti. Bohužel jak stárneme, tak šedneme nejenom ve vlasech, ale i v obličeji, vytrácí se nám z obličeje pigment, který tehdy přirozeně snesl tmavší, výraznější vlasy.

Studené typy a barvení vlasů

Studené typy si mohou vybrat buď z platinové bílé blond, šedé, popelavě hnědé, černé a nebo fialové. Ale vždy vybírejte odstíny dle stupně tlumenosti vašeho obličeje, aby barva nepůsobila tvrdě.

U šedých vlasů máte dvě možnosti. Buď můžete zůstat u šedých vlasů, protože šedá je studená barva a bude vám slušet. A nebo můžete dále barvit vlasy v chladných, vždy popelavých odstínech, ale ve světlejších než co jste nosívala. Hlavně neříkejte kadeřníkovi, že byste chtěla čokoládově hnědou, protože čokoládová může být teplá i studená. U vás je nejdůležitější slůvko - POPELAVÝ odstín.

Pokud budete mít 80% šedivých vlasů a budete potřebovat chodit ke kadeřnici více jak 2x za měsíc zvažte platinovou bílou blond.

Pokud budete žádat u kadeřnice popelavý odstín a ona vám řekne, abyste zvolila měděnou nebo blonďatý melír, že vás to víc oživí, tak utíkejte nebo dopadnete jako já na fotkách viz níže. Na fotce, kde jsem tak přemelírovaná až je z toho rezavá blond, lze vidět, co se stane s pletí studeného typu v teplém odstínu - obličej vám zarudne.

Černé sluneční brýle mě zachránily. Bez brýlí by bylo víc vidět jak mi barva vlasů nesluší a jak je můj obličej zarudlý a vybledlý.

Černé sluneční brýle mě zachránily. Bez brýlí by bylo víc vidět jak mi barva vlasů nesluší a jak je můj obličej zarudlý a vybledlý.

Příšerné! A tomu ještě teplé tomatově červené šaty.

Příšerné! A tomu ještě teplé tomatově červené šaty.

Teplé typy a barvení vlasů

Teplé typy mají z čeho vybírat od blond přes měděnou, červenou a odstíny teplé hnědé. Většinou stačí začít s melírem a postupně se dopracovat k barvě. U teplých typů studené šedivé vlasy příliš kontrastují s teplým pigmentem v obličeji, a proto je vždy lepší barvit si vlasy.

Vždy vybírejte odstíny dle stupně tlumenosti vašeho obličeje, aby vy jste nosila vlasy a ne naopak.

Pokud se teplý typ rozhodne jít do studeného odstínu, pleť bude vypadat nezdravě a zašedle.

Stupnice

Stupnice

Jak se pracuje se vzorníkem


Když vám kadeřnice vybírá barvu, nejdříve zváží kde se na stupnici neutrálních/přírodních odstínů pohybujete. Stupnice je od 1-10, jednička nejtmavší odstín a desítka nejsvětlejší.

1-5 jsou tedy tmavé odstíny a 6-10 světlé. Proto můžete být třeba na stupnici 6, což vám připadá jako hnědá, ale přitom podle stupnice jste tmavá blond. A proto, když kupujete barvu z drogerie (což nedoporučuji) vždy kupujte světlejší odstín! Hnědý odstín pro tmavou blond bude příliš tmavý.

Co znamenají 2 až 3 místná čísla ve vzornici?

Např. 8.34

8 - první číslo je vždy neutrální odstín, z čeho vycházíme. Jak moc jsou vlasy světlé/tmavé. (viz stupnice)

3 a 4 - je báze, barva(y), které určí výslednou barvu při dané tmavosti/světlosti (v našem případě 8).

Bohužel vzorníky jiných značek se liší, proto je potřeba se zeptat co jednotlivá čísla báze znamenají a tím se řídit. V mém vzorníku 3 je zlatá a 4 je měděná.

A tedy nyní víme, že to jsou teplé barvy a budou odpovídat barvě vzorníku pokud budou aplikovány na vlasy v neutrálním odstínu č. 8. Barva vhodná pro teplý světlý typ.

Další př. 6.1

6 - číslo neutrálního odstínu, z čeho vycházíme. Jak moc jsou vlasy světlé/tmavé. (viz stupnice)

1 - báze, výsledná barva. V mém vzorníku je 1 popelavá.

A tedy popelavý tmavě blond odstín vhodný pro studený typ.

Druhy bází a jejich barevná teplota

studené báze:

 • popelavá

 • fialová

teplé báze:

 • zlatá

 • měděná

 • mahagonová

 • červenáNa konzultaci barevné typologie dostanete paletku, která vám pomůže při výběru:

 • správného odstínu barvy na vlasy

 • rtěnky či jiné kosmetiky

 • oblečení

  Stačí přiložit paletku a zjistit zda daná barva harmonizuje s paletou, či nikoliv.

Vždy se zaměřte na 3 parametry:

Je barva teplá/studená? (zapadá barevnou teplotou do palety?)

Je barva příliš světlá/tmavá? (jak moc je světlá či tmavá v porovnání s barvami v paletě?)

Je barva příliš výrazná/mdlá? (splývá barva s paletou nebou naopak vystupuje z palety?)

Pro ukázku několik foto jak pracuji s paletami. Vaši vlastní barevnou paletu dostanete na konzultaci barevné typologie nebo MINI barvy a styl.

Vybrala jsem 4 barevné typy:

elegant = tlumená zima, studená a tmavá paleta

zesty = teplé jaro, teplá a světlá paleta

rich = teplý podzim, teplá a tmavá paleta

intriguing = jemné jaro, teplá a světlá paleta

A ještě nakonec…

Pamatujte si, že kadeřnice bude přirozeně upřednostňovat teplé nebo studené odstíny podle své vlastní barevné teploty, tak buďte na pozoru a nenechte se zvyklat! Objednejte se na konzultaci barevné typologie, neriskujte samo-analýzu.

Také si prohlédněte můj e-shop, kde si můžete vybrat ze služeb, kurzů a ebooku.