Je barevná typologie stále relevantní?

Studené barvy, barevná typologie
Teplé barvy, barvená typologie

Barevná typologie v minulosti

Taky jste si v minulosti nechala určit váš barevný typ? Zřejmě jste se dozvěděla, že jste jaro, léto, podzim, nebo zima a tím to skončilo. Nedostala jste žádnou paletu po skončení konzultace, a tak jste brzy na vaše barvy zapoměla.

Možná, že jste se s danou paletou nikdy neztotožnila. Barvy byly moc výrazné a připadala jste si v nich lacině a příliš křiklavá nebo naopak nudná a nevýrazná. Možná jste hned od začátku tušila, že vám barvy nesedí.

Původní 4 sézonní barevná typologie je dnes již zastaralý systém, který opravdu málokomu pomůže, pokud nespadáte přesně do profilu dané sezóny.

Od počátku 4 sezónní typologie v 80. letech se postupně přidávali další palety a nyní nejpopulárnější barevná typologie používá 12 barevných typů. Ale i v tomto rozšířeném systému byl stále problém zařadit všechny ženy.

Moje zkušenost se 4 a 18 paletami

Když mi stylistka sdělila, že jsem zima, tak se sice trefila do správné sezóny, ale do barev jsem se nezamilovala, protože mi přišly moc výrazné a nikdy jsem se v nich necítila dobře.

A tak jsem začala pochybovat a zvažovat jestli přece jenom nejsem podzim. Začala jsem si kupovat oblečení v hořčicových a olivových barvách, ale stále jsem si připadala mdlá a nenijaká.

Později, v 18-ti paletách jsem zjistila, že spadám do tlumené zimy. Konečně jsem začala své barvy používat a rozdíl jsem viděla okamžitě.

Pořád mám ráda hořčicovou i olivovou, ale nyní už vím, jak tyto barvy nosit a zakomponovat je do svých outfitů tak, aby mě negativně neovlivňovaly.

S jakým systémem pracuji

A proto používám Absolute Colour System s 18 paletami, kde se najde opravdu každá žena. Původní 4 sezónní systém vycházel pouze z barevné teploty (studená, teplá) a jasu barvy (světlá, tmavá). Chyběla sytost/tlumenost barvy a rozdělení na jednotlivé stupně sytosti. Hodně žen barevnou typologii zavrhlo právě kvůli tomu, že se necítily ve svých barvách, protože právě sytost/tlumenost nebyla brána v potaz.

Vrozená preference pro teplé nebo studené barvy

Dnes už je prokázáno, že nás přirozeně přitahují barvy dle naší barevné teploty. Zkuste se sama zamyslet nad tím jaké barevné schéma byste si vybrala pokud byste plánovala zahradu. Byly by to převážně květiny ve fuchsiové/modré/fialové nebo žluté/oranžové/ tomatově červené? Které barvy by vám přinesly největší radost a potěšení?

Barvy nás hodně ovlivňují a lidi kolem nás. Všimněte si jak rozdílně vnímate růžovou a černou. Jak na vás ty barvy působí?

růžová.jpg
černá.jpg

Výhody pokud znáte své barvy

Pokud znáte své barvy, víte jak je využívat ve svůj prospěch. Ve vašich barvách budete vždy vypadat svěžeji, zdravěji a atraktivněji. Vynikne vaše osoba, váš obličej, lidé se vám budou dívat do očí a přehlédnou tak nedostatky na vaší postavě. Naopak v nevhodných barvách vynikne oblečení, co máte na sobě a vy zůstanete v pozadí. V nejhorším případě nevhodné barvy zvýrazňují nedostatky a také způsobují, že vypadáte unaveně, starší a bez energie.

Pokud se potřebujete poradit prohlédněte si můj e-shop, kde si můžete vybrat ze služeb, kurzů a ebooku.